A+ A A-
Tom:
strona:

Z księgi gromadzkiej wsi Mogiła obejmującej lata 1728–1789 (Archiwum Opactwa Cystersów w Mogile, sygn. rkps 137; więcej: KSW, s. 449–466):

An. D. 1728 vero quinta Ianuarii w Mogile.

Ta księga zowie się p r o t o k u ł do zapisywania różnych spraw gromadzkich urzędowi Mogielskiemu służąca w kluczu Mogielskim.

Pierwsza sprawa młynarzów Dłużeńskiego i Mogielskiego […]. My urząd woytowie y z ławnikami, będąc od Dworu na to wysadzeni na pomiarkowanie y rozsądzenie młynarzów, tj.: Mikołaja Dłużeńskiego z młynarzem Mogilskim, imieniem Kazimierzem Antkowicem, jakeśmy decydowali naszemi sententiami według słuszności y prawdy, nie pijąc gorzałki, nie uwodząc się żadnemi korzyscyami, ale co sama sprawiedliwość każe, tak podaiemy […].

A ponieważ strony obedwie nakłoniły się do siebie y pretensyie sobie zadane urząd zważył y pomiarkował y do zgody przyprowadził, więc tedy młynarz gościnny młynarzowi Dłużeńskiemu, przy urzędzie y przy przyjacielach obudwu stron, naznaczył y obliguie się wyliczyć summy […]. Kazimierz Antkowic nie umiejący pisać krzyżyk kładzie +, Mikołay młynarz Dłużeński +, Łata Jakub woyt Predoski +, Stanisław Mika [wójt mogilski] +, Bartłomiey Lelek +, Sobestyan Kolasa +, Woyciech Łyskac +, Grzegorz Maicher +, Antoni Terka +, Ian Krzemień +, Iacenty Bebenek +.

 

* * *

 

A.D. 1728 d. 12 Aprilis.

Trafił się kazus we wsi Przywozie, że się dopuścieli grzechu śmiertelnego Błażey Włodarczyk z Iadwigą Kusiewną, która z tym młodzianem została praegnans [ciężarna], więc za ten uczynek popełniony [urząd zasądza]:

kościołowi świętemu farnemu Mogielskiemu grzywien 6, obiedwie strony po 3 grzywny, item [dalej] Dworowi grzywien 4, z obudwu stron po 2, item urzędowi grzywien 2, z obudwu stron po iednei; ociec zaś tey dziewki y z matką poniewasz nie umieli trzymać corki swoiey w boiazni Boskiey y w karności rodziecielskiey, tedy naznacza urząd Dworowi grzywien 3 y plagi, ludziom młodym na ukaranie inszym, a poniewasz

zachodzi koligatia z matek, że duchowieństwo nie zezwala do stanu ś. małżeńskiego, tedy ci młodzi ludzie powinni będą dać świec par 2 na ołtarz s. Izydora parę, a na ołtarz s. Bartłomieia parę do kościoła farnego mogilskiego.

 

* * *

 

A.D. 1739 d. 7 Septembris we Dworze Mogilskim

Ia Tomasz, ia Stanisław przysięgamy P. Bogu Wszechmogącemu w Tróycy S. Iedynemu, N. Maryi P. y wszyscy Swięci, iż ani wiemy anizmy słyszeli, ktoby ich ukradł aniśmy sami ukradli, ani też mamy na kogo iakie porozumienie, ktoby te pieniądze Matyaszowi Danielowi z Niebeszczan ukradł, y tak prawdziwie przysięgamy, aby z naszych kości ciało odpadło, aby się krew u nas psuła, abyśmy łaskę boską na wieki stracili, społeczność z świętymi wybranymi w niebie, a otrzymali towarzystwo z diabłami w piekle, tak nam Panie Boże dopomóż w Troycy S. […] Tomasz Ch[…] Szymon Bieglec, Piotr Wilk świadkowie z Rybitw palce dwa in imagine dni nostri Iesu Christi położyli, zeznaiąc, iako są ludzie wniwczym niepodeyzrani ci posądzeni. Kazimierz Łacko woyt Mogilski, Michał Gebala przysiężny +, Łukasz Maicher, przysiężny Mogilski +.

 

* * *

 

A.D. 1741 d. 29 Listopada.

Dekret Marcinowej Swierkalki według rosątku y prawa Mogielskiego za niecnotliwy występek, który przeciwko Bożemu przykazaniu wystąpiła, za to naznaczono yei myetełek [rózg] 100, samemu mężowy 50, za co nie ma żony swoy w karności, do tego grzywien do kościoła farnego 4, świec funtowych para iedna, także do P. Iezusa grzywni 4, świec para iedna, które się naznacaią, aby oddane były na niedzielę przyszłą, dworowi grzywny 3. Stało się to przy obecności sąsiadów Mogielskich, którzy się na to podpisują: Iosef Kukła, Karol Swiec, Łukas woyt, Łukasz Maicher, Mychał Gębała.

 

* * *

 

Dyspozycja uczyniona w Mogile an. 1756 d. 6 Decembris według affektacyi y propozycji od całej gromady Mogilskiey podanych przy obraniu woytem Bernarda Kańkowskiego y przysiężnemi Iakuba Capały y Marsa.

Ponieważ gromada Mogilska zawsze się skarżyła y na szczupłość pastwiska swego y że tak trzoda iak y gęsi wielu oraz

z bydłem wygania, przez co paszą dla bydła psują, więc za approbacyą Dworu od wszystkich do gromady zwołanych postanowiono iest, tak w tey okoliczności iako y w inszych do dobrego we wsi porządku zależących.

1-mo. Pastwisko całe podzielone bydz powinno na trzy części: na pierwszey ode wsi aż po dolinę albo rów, na którym od Wisły usypana iest grobla, same świnie y gęsi paść wszyscy powinni; na drugiey, pomazaniec nazwaney, aż do chałupy Piasecznego, samo bydło rogate; na trzeciey, za niwą Terczyną aż do Wisły, same konie.

2-do. Ktoby zaś albo sam albo przez pasterza swego te dyspozycyą przełamał y albo bydlę na pastwisku końskim albo konie na bydlęcym, dopieroż świnie albo gesi pasł, powinien gospodarz za każde bydle tyle razy, ile razy ważyłby się tego, oddać do woyta groszy 6 do karbonki, ktoby zaś nie chciał, albo nie miał oddać groszy 6, albo się o oddanie z woytem sprzeczał, za każde bydlę u woyta weżmie plag [batów] pięć.

[…] – Frater Hieronimus Nadolski, S.T.D., Prior Mogilensis mp. [przeor mogilski].

 

 

 

 

Z księgi gromadzkiej wsi Skotniki obejmującej lata 1649–1847 przykładowe strony z wpisami spraw toczonych
w latach 1682–1685 i 1843 – dla pierwszej z tych stron vide tekst poniżej: [Dzia]ło się w Skotnikach d. 28 Marca 1685 roku... etc.
(Biblioteka Naukowa PAU/PAN, rkps 1347, s. 16, 881)
Z księgi gromadzkiej wsi Skotniki obejmującej lata 1649–1847 przykładowe strony z wpisami spraw toczonych w latach 1682–1685 i 1843 – dla pierwszej z tych stron vide tekst poniżej: [Dzia]ło się w Skotnikach d. 28 Marca 1685 roku... etc. (Biblioteka Naukowa PAU/PAN, rkps 1347, s. 16, 881)
Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności