WRĘCZENIE
Ostatnią fazą procedowania w związku z przyznawaniem medalu „Cracoviae Merenti” jest jego wręczenie wraz z towarzyszącym mu dyplomem. Podkreślić należy, że odznaczenie przyznane zostaje z chwilą podjęcia przez Radę Miasta Krakowa uchwały w tym przedmiocie – dana osoba czy instytucja staje się laureatem medalu z datą podjęcia stosownej uchwały RMK.
Zawsze mamy do czynienia z różnicą czasową między aktem nadania a uroczystością wręczenia. Najmniejsza, bo liczona w godzinach, zdarzyła się 10 grudnia 1993 r., kiedy to w południe Rada Miasta Krakowa przyznała srebrny medal Krzysztofowi Pendereckiemu, a delegacja miejska wręczyła go tego samego dnia wieczorem podczas jubileuszowej uroczystości laureata w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Natomiast największa dotychczas różnica czasowa miała miejsce w przypadku srebrnego medalu wspólnego dla Chorągwi Krakowskiej ZHP i Okręgu Małopolskiego ZHR – przyznanie 7 maja 2008 r., wręczenie 8 października 2010 r. Znacząca różnica czasowa wystąpiła także między przyznaniem 8 lipca 2020 r. brązowych medali Janowi Ostrowskiemu, Mieczysławowi Kozłowskiemu i Kazimierzowi Barczykowi, a ich wręczeniem, które z powodu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i związanymi z tym rygorami nastąpiło 29 września 2021 r.
Jak wskazano, najczęściej wręczenie medalu z dyplomem następuje na specjalnie zwoływanych ku temu uroczystych sesjach Rady Miasta Krakowa w jej siedzibie w Pałacu Wielopolskich, od czego zdarzają się jednak odstępstwa. Poniżej zestawienie obrazujące tę kwestię w odniesieniu do wszystkich 79 do tej pory przyznanych odznaczeń:
- 67 medali wręczonych na uroczystych sesjach RMK w sali Obrad w Pałacu Wielopolskich;
- 6 medali wręczonych na uroczystych sesjach RMK poza siedzibą rady (złote medale Biskupstwa Krakowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego – nawa główna katedry na Wawelu w 2000 r., srebrny medal Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego – Muzeum Inżynierii Miejskiej w 2011 r., oraz brązowe medale Jana Ostrowskiego, Mieczysława Kozłowskiego i Kazimierza Barczyka – Centrum Kongresowe ICE Kraków w 2021 r.);
- 4 medale wręczone przez delegacje Miasta Krakowa w kraju (srebrne medale: Krzysztofowi Pendereckiemu – Teatr im. Juliusza Słowackiego w 1993 r., Akademii Sztuk Pięknych – aula Akademii w 2020 r., i Uniwersytetowi Pedagogicznemu – aula Uniwersytetu w 2020 r., jak też brązowy medal Eugeniuszowi Wańkowi – locum laureata w Krakowie w 2008 r.);
- 2 medale wręczone przez delegacje Miasta Krakowa za granicą (złoty medal Jana Pawła II - Watykan w 1993 r., i srebrny medal Karoliny Lanckorońskiej – Rzym w 1995 r.).
Paragraf 12 przywoływanego już wcześniej Statutu Miasta Krakowa stwierdza:
Dla nadania odpowiedniego wyrazu wydarzeniom szczególnej rangi, wręczania odznaczeń, nadawania tytułów honorowych i wyróżnień, Przewodniczący zwołuje uroczystą sesję Rady, z tym że porządek obrad tej sesji obejmuje wyłącznie realizacje celu jej zwołania.
Właśnie w sformułowaniu wręczania odznaczeń zawiera się również wręczanie medalu „Cracoviae Merenti”.
Przytoczony zapis Statutu nie wyklucza wręczenia na jednej i tej samej uroczystej sesji więcej niż jednego odznaczenia, co miało też miejsce. Najwięcej medali, w liczbie 4, wręczono na uroczystej sesji Rady 5 czerwca 2004 r., gdy srebrny medal otrzymała Akademia Ekonomiczna (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), a brązowe medale Władysław Godyń, Józef Skotnicki i Edward Szymański; z kolei 3 medale wręczono na uroczystej sesji 30 października 2007 r., gdy srebrny medal odebrał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a brązowe medale wręczono Zdzisławowi Żygulskiemu oraz Polskiemu Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” w Krakowie oraz na uroczystej sesji 29 września 2021 r., gdy brązowe medale wręczone zostały Janowi Ostrowskiemu, Mieczysławowi Kozłowskiemu i Kazimierzowi Barczykowi. Zdarzają się także sesje, podczas których medale wręczane są dwóm laureatom, jednak przeważają uroczystości organizowane dla pojedynczych osób i taka jest też ogólna zasada w tej mierze.
Dyplom, któremu nadaje się uroczystą formę, ma rozmiary 35 x 47 cm, wykonany jest na papierze czerpanym, wypisany pismem kaligraficznym (od 2011 r. ze złoceniami) i oprawiony w herbową okładkę.
w roku 1993 | w latach 1995–2010 | od roku 2011 |
Medal „Cracoviae Merenti” zawsze wręczany jest wraz z dyplomem. Przez dotychczasowe prawie trzy dekady zawartość i układ treści nie ulegały przekształceniom, natomiast dwukrotne zmiany dotyczyły samego pisma. Początkowo, w 1993 r., był to skład drukarski, od 1995 r. zastąpiony kaligrafią. Z kolei w 2011 r. nastąpiła zmiana kaligrafa i w ślad za tym kształtu liternictwa; dodatkowo wprowadzono wówczas złocenia.
Dla każdej z klas prowadzona jest osobna księga, założona z chwilą pierwszego nadania danej klasy: księga złotego medalu oraz księga srebrnego medalu w 1993 r., zaś księga brązowego medalu w 1998 r.
Wszystkie trzy rodzaje ksiąg prowadzone są systematycznie i zawierają pełny poczet laureatów w każdej z klas medalu. Każdy wpis zawiera:
- odpis protokołu z posiedzenia Komisji Medalu zawierającego wniosek o nadanie odznaczenia z jego uzasadnieniem,
- odpis uchwały Rady Miasta Krakowa nadającej medal,
- kopię dyplomu towarzyszącego medalowi,
- co najmniej własnoręczny podpis, często obszerniejszy wpis dokonany przez laureata w ramach uroczystości wręczenia medalu.
Medal „Cracoviae Merenti” wręczany jest w stosownym etui, dyplom w korespondującej z etui okładce. Utrzymywana jest stała kolorystyka tych dodatków: dla złotego medalu kolor granatowy, dla srebrnego medalu kolor czarny i dla brązowego medalu kolor brązowy. |
Od ustanowienia medalu „Cracoviae Merenti” oraz pierwszych nadań i wręczeń prowadzone są księgi medalu, osobne dla każdej z jego klas – dla dokumentowania i utrwalenia dla przyszłości faktów i laureatów. Tutaj przykładowe trzy spośród pięciu ksiąg medalu „Cracoviae Merenti” (przednie okładziny i karty otwierające): na poprzedniej stronie księgi dla złotego medalu i jednej z dwóch dla srebrnego medalu, na tej stronie jednej z dwóch dla brązowego medalu. Co do zasady w księgach tych znajdują się kopie dyplomów wręczanych wraz z medalem oraz oryginalne podpisy laureatów, czasem szersze ich wpisy. Księgi mają jednolite wymiary 111 x 22 cm; w karty tytułowe wkomponowane są kopie medali odpowiadającej księdze klasy.
Pełne zestawienie tych ksiąg według stanu na rok 2021:
– księga złotego medalu prowadzona od roku 1993,
– księga srebrnego medalu I prowadzona w latach 1993–2010,
– księga srebrnego medalu II prowadzona od roku 2011,
– księga brązowego medalu I prowadzona w latach 1998–2014,
– księga brązowego medalu II prowadzona od roku 2015.