tytuł honorowego obywatela nadany 17 sierpnia 1819 roku |
…ażeby kommissarzom do demarkacji z strony Najjaśniejszego Cesarza Austrii … wyznaczonym prawo obywatelstwa udzielone zostało… (z uchwały Senatu Rządzącego – ANK, sygn. WMK IV-6, s. 191) |
Wolfgang hrabia von Zollern
austriacki urzędnik gubernialny, przedstawiciel cesarza Austrii w komisji ustalającej granice Wolnego Miasta Krakowa
Herb rodowy Zollernów (Hohenzollernów).
Wolfgang Carl Friedrich von Zollern, hrabia, austriacki urzędnik gubernialny. Urodzony 31 października 1783 r., przedstawiciel dawnego możnego rodu Zollernów wywodzącego się ze Szwabii, wpisanego w powstanie dynastii Hohenzollernów – jednak reprezentowana przez niego gałąź rodzinna nie przyczyniła się do przeszłej świetności rodowej. Odnotowywany w latach 1807–1817 w Krajowym Gubernium Królestwa Galicji i Lodomerii we Lwowie na pomocniczym stanowisku asystenta biurowego. Wówczas to, w 1816 r., skierowany został do Krakowa w celu sprawowania funkcji sekretarza komisji demarkacyjnej działającej w związku z wytyczaniem granic między Wolnym Miastem Krakowem a Rosją (Królestwem Polskim), Austrią i Prusami. Na zakończenie tej misji, w 1818 r., awansował w Gubernium na stanowisko gubernialnego koncepisty – sprawował je przez następne 22 lata. W 1840 r. został dyrektorem wydzielonej w ramach Krajowego Gubernium na prawach departamentu Dyrekcji Protokołu. Kierował tą jednostką do 1847 r., wtedy też prawdopodobnie przeszedł w stan spoczynku. Odznaczony polskim Orderem św. Stanisława IV kl. Zmarł 18 listopada 1864 r. w Wiedniu, w Starhemberg’schen Freihause.
Fragment wpisu do Księgi obywatelskiej… WMK;
Tytuł nadany w wyniku poszerzenia uchwały Senatu Rządzącego nr obrad 1379, nr Dziennika Głównego 2632 (ANK, sygn. WMK IV-6, s. 191) podjętej 17 sierpnia 1819 r., gdy prezesurę Senatu Rządzącego sprawował Stanisław Wodzicki. Poszerzenie uchwały polegało na włączeniu do niej sześciu uczestników zespołu demarkacyjnego zajmującego się wyznaczaniem granic WMK z ramienia Austrii (ANK, sygn. WM 622, nlb), por. s. 114. Uhonorowanie nastąpiło w związku z zakończeniem prac nad wytyczeniem granic WMK z sąsiadującymi Królestwem Polskim, Austrią i Prusami.
fragment notatki z „Gazety Lwowskiej” z 1820 r., nr 23, dotyczącej przyzwolenia cesarza Austrii na przyjęcie przez Wolfganga von Zollerna zagranicznych zaszczytów: Orderu św. Stanisława przyznanego przez cesarza Rosji i honorowego obywatelstwa Krakowa nadanego przez Senat Wolnego Miasta Krakowa.