A+ A A-
Tom:
strona:

Varia

               

Odciski pieczęci prezydiów dzielnicowych rad narodowych w 6 dzielnicach miasta obowiązujące w latach 1954–1972
Dzielnica Stare Miasto
 
Dzielnica Zwierzyniec
 
Dzielnica Kleparz
 
Dzielnica Grzegórzki
 
Dzielnica Podgórze
 
Dzielnica Nowa Huta
 

(Odciski pieczęci z dokumentów znajdujących się w zasobach Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Archiwum Zakładowego Urzędu Miasta Krakowa)

 

 

Z notki prasowej relacjonującej przeprowadzoną 9 czerwca 1969 r. sesję Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta: Dotychczasowy przewodniczący inż. dr Stanisław Cichocki, przekazał władzę nowemu ojcu dzielnicy, wkładając mu na szyję symboliczny łańcuch. Na towarzyszącej notce fotografii nowy przewodniczący
prezydium nowohuckiej DRN Tadeusz Górski już z insygnium dzielnicowej władzy („Dziennik Polski” z 10 czerwca 1969 r., nr 136, s. 6)
Z notki prasowej relacjonującej przeprowadzoną 9 czerwca 1969 r. sesję Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta: Dotychczasowy przewodniczący inż. dr Stanisław Cichocki, przekazał władzę nowemu ojcu dzielnicy, wkładając mu na szyję symboliczny łańcuch. Na towarzyszącej notce fotografii nowy przewodniczący prezydium nowohuckiej DRN Tadeusz Górski już z insygnium dzielnicowej władzy („Dziennik Polski” z 10 czerwca 1969 r., nr 136, s. 6)

Pochodzące z lat 60. XX w. zdobne łańcuchy stanowiące insygnia władzy ówczesnych zwierzchników dzielnic, przewodniczących prezydiów dzielnicowych rad narodowych – sporządzone dla każdej z 6 dzielnic według odrębnego wzoru, każdy z godłem
państwowym i herbem miasta (centralnie wyeksponowany orzeł symbolizował działanie w imieniu państwa, jako że organy dzielnicowe, zrównane ze szczeblem gminnym, wchodziły w skład podstawowych organów władzy i administracji państwowej). Łańcuchy te były używane przez przewodniczących prezydiów dzielnicowych rad „od święta”, natomiast na co dzień przez kierowników dzielnicowych urzędów stanu cywilnego. Późniejsi naczelnicy dzielnic już ich osobiście nie używali, pozostawały w gestii dzielnicowych urzędów stanu cywilnego. Po zmianie ustrojowej lat 1989–1990 centralnym orłom oraz orłom w herbie Krakowa dolutowano korony; łańcuchy te nadal „są w służbie” krakowskiego Urzędu Stanu Cywilnego (z zasobów Urzędu Miasta Krakowa)
Pochodzące z lat 60. XX w. zdobne łańcuchy stanowiące insygnia władzy ówczesnych zwierzchników dzielnic, przewodniczących prezydiów dzielnicowych rad narodowych – sporządzone dla każdej z 6 dzielnic według odrębnego wzoru, każdy z godłem państwowym i herbem miasta (centralnie wyeksponowany orzeł symbolizował działanie w imieniu państwa, jako że organy dzielnicowe, zrównane ze szczeblem gminnym, wchodziły w skład podstawowych organów władzy i administracji państwowej). Łańcuchy te były używane przez przewodniczących prezydiów dzielnicowych rad „od święta”, natomiast na co dzień przez kierowników dzielnicowych urzędów stanu cywilnego. Późniejsi naczelnicy dzielnic już ich osobiście nie używali, pozostawały w gestii dzielnicowych urzędów stanu cywilnego. Po zmianie ustrojowej lat 1989–1990 centralnym orłom oraz orłom w herbie Krakowa dolutowano korony; łańcuchy te nadal „są w służbie” krakowskiego Urzędu Stanu Cywilnego (z zasobów Urzędu Miasta Krakowa)

Leżące w sferze faktów, a nie prawa, kulisy wyborów przewodniczących dzielnicowych rad narodowych,
dokonywanych przez te rady w określonej rzeczywistości politycznej – przykłady z roku 1961
(Archiwum Zakładowe Urzędu Miasta Krakowa, sygn. spis 3760/923; spis 3761/323)
Leżące w sferze faktów, a nie prawa, kulisy wyborów przewodniczących dzielnicowych rad narodowych, dokonywanych przez te rady w określonej rzeczywistości politycznej – przykłady z roku 1961 (Archiwum Zakładowe Urzędu Miasta Krakowa, sygn. spis 3760/923; spis 3761/323)

Przykłady przeplatania się różnych obszarów życia publicznego: w urzędowej szacie korespondencja
z 1956 r. I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie do przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie (prezydenta miasta) na temat rzekomych
niedoskonałości jednego z przewodniczących prezydium dzielnicowej rady narodowej oraz
korespondencja z 1964 r. przewodniczącego Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Stare
Miasto do przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej w m. Krakowie (prezydenta miasta)
na temat zalecenia otrzymanego z Komitetu Miejskiego PZPR (Archiwum Zakładowe Urzędu Miasta Krakowa, sygn. spis 3759/6231; spis 3761/323)
Przykłady przeplatania się różnych obszarów życia publicznego: w urzędowej szacie korespondencja z 1956 r. I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie do przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie (prezydenta miasta) na temat rzekomych niedoskonałości jednego z przewodniczących prezydium dzielnicowej rady narodowej oraz korespondencja z 1964 r. przewodniczącego Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Stare Miasto do przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej w m. Krakowie (prezydenta miasta) na temat zalecenia otrzymanego z Komitetu Miejskiego PZPR (Archiwum Zakładowe Urzędu Miasta Krakowa, sygn. spis 3759/6231; spis 3761/323)

                                     

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności