A+ A A-

Siedziby i sale obrad rady miejskiej

Tom:
strona:

Siedziby i sale obrad rady miejskiej

SIEDZIBY I SALE OBRAD RADY MIEJSKIEJ

(przegląd przez wieki)

 

 

KĄTEM U WÓJTA

PRZY ULICY BRACKIEJ?​

 

Po lokacji Krakowa w 1257 roku najwyższą władzę w mieście sprawował wójt dziedziczny (początkowo urząd ten pełnili trzej zasadźcy miasta wymienieni w akcie lokacyjnym). Stał on na czele ławy sądowej, będąc równocześnie zwierzchnikiem rady miejskiej. Ta została źródłowo odnotowana po raz pierwszy w 1264 roku, mogła jednak powstać wcześniej, nawet zaraz po lokacji miasta. Na czoło władz miejskich wysunęła się w roku 1312, kiedy w wyniku buntu mieszczan pod przywództwem wójta Alberta przeciwko księciu Władysławowi (późniejszy król Władysław I Łokietek) wójtostwo utraciło na znaczeniu. W tamtych czasach radę stanowiło prawdopodobnie sześciu rajców. Nasuwa się pytanie, gdzie była ich siedziba, gdzie spotykali się i naradzali. Możemy się tylko domyślać, że mogła to być siedziba wójta dziedzicznego, zlokalizowana w obecnie szczątkowo zachowanej wieży mieszkalnej wójta Henryka mł., brata wójta Alberta, znajdującej się przy ul. Brackiej. Jeżeli tak było, to w 1312 roku wójtowski dom warowny został skonfiskowany i przekazany rodowi Melsztyńskich, a racjowie wkrótce przenieśli się do własnego ratusza, o czym dalej.

 

 

Zachowana przy ul. Brackiej część frontowa siedziby wójta dziedzicznego Henryka mł., wybudowanej w kształcie wieży obronnej z końcem XIII wieku; ze względu na znaczne podniesie się poziomu Rynku i przyległych ulic obecnie w piwnicach kamienic przy ul. Brackiej 3–5, u zbiegu z ul. Gołębią; hipotetyczne miejsce spotkań rajców u wójta, będącego do roku 1312 organem nadrzędnym wobec rady miejskiej. Na fotografii górnej widok pozostałości wieży z zewnątrz, poniżej widok jej wnętrza (więcej ilustracji patrz Poczet 2020, s. 83–84).
Zachowana przy ul. Brackiej część frontowa siedziby wójta dziedzicznego Henryka mł., wybudowanej w kształcie wieży obronnej z końcem XIII wieku; ze względu na znaczne podniesie się poziomu Rynku i przyległych ulic obecnie w piwnicach kamienic przy ul. Brackiej 3–5, u zbiegu z ul. Gołębią; hipotetyczne miejsce spotkań rajców u wójta, będącego do roku 1312 organem nadrzędnym wobec rady miejskiej. Na fotografii górnej widok pozostałości wieży z zewnątrz, poniżej widok jej wnętrza (więcej ilustracji patrz Poczet 2020, s. 83–84).

 

 

 

 

WE WŁASNYM RATUSZU

NA RYNKU

 

Pierwsza źródłowa wzmianka o krakowskim ratuszu pochodzi z roku 1316, mógł on jednak zostać wybudowany wcześniej, albo już na przełomie wieków, albo dopiero po roku 1312, gdy w wyniku buntu wójta Alberta zreorganizowano władze miejskie. Wzorem innych miast ratusz zlokalizowano w rynku, obok istniejących już – w postaci dwóch rzędów kramów z przejściem pośrodku – Sukiennic. Znalazły tam siedzibę rada miejska (wówczas najwyższy organ władzy miejskiej), wójt i ława sądowa oraz przybywające z czasem inne urzędy miejskie i kancelarie. Służył władzom miejskim przez ok. 480 lat, zmieniając po wielokroć swój kształt, nieodmiennie jednak trzymając się jednej zasady: bryła ratusza powiązana była z wieżą miejską, „ratuszną”, a do nich dobudowywane były inne obiekty, w tym spichlerz miejski. W drugiej połowie XVIII wieku ratusz, popadłszy w ruinę, nie mógł już spełniać swoich funkcji. Władze miejskie przeniosły się w 1803 roku do nowej siedziby zlokalizowanej w pałacu przy ul. Brackiej, o czym dalej. W 1820 roku ratusz został rozebrany, pozostała z niego jedynie wieża, własność miasta pod zarządem Muzeum Krakowa.

 

 

Klemens Bąkowski, Widok ratusza i Sukiennic wraz z jatkami
krupników według stanu z końca XVIII wieku.
Klemens Bąkowski, Widok ratusza i Sukiennic wraz z jatkami krupników według stanu z końca XVIII wieku.

 

 

 

Z lewej strony na fragmencie obrazu Michała Stachowicza Przysięga Tadeusza Kościuszki

widok ratusza z wieżą ratuszową w ujęciu od strony ul. św. Anny, po prawej stronie obraz Teodora Baltazara

Stachowicza Widok ratusza od północy, gdzie ratusz z wieżą w ujęciu od strony

ul. św. Jana – stan sprzed rozbiórki w 1820 roku, w wyniku której

pozostawiono jedynie wieżę ratuszową.

 

Przedstawienie Izby Pańskiej w dawnym ratuszu na litografii Jana Wojnarowskiego
wykonanej na podstawie rysunku Józefa Brodowskiego;
w Izbie tej odbywały się posiedzenia sądowe.
Przedstawienie Izby Pańskiej w dawnym ratuszu na litografii Jana Wojnarowskiego wykonanej na podstawie rysunku Józefa Brodowskiego; w Izbie tej odbywały się posiedzenia sądowe.

 

 

 

W PAŁACU JORDANÓW/MASSALSKICH,

PÓŹNIEJ PAŁACU LARISCHA PRZY UL. BRACKIEJ

Po III rozbiorze Polski robiący nowe porządki Austriacy przenieśli w 1803 roku siedzibę władz miejskich z rozpadającego się ratusza w Rynku do budynku pałacowego położonego u zbiegu ul. Brackiej i pl. Wszystkich Świętych (obecnie ul. Bracka 12–14). Został on wybudowany w połowie XVIII wieku dla wojewody krakowskiego Stefana Jordana, później przeszedł w ręce książąt Massalskich i kolejnych właścicieli. W 1833 roku pałac nabył baron Karol Wacław Larisch, właściciel ziemski i przemysłowiec. Od jego nazwiska już na trwałe utarła się nazwa „Pałac Larischa”. Tu zatem znajdowała się siedziba władz miejskich w czasie pierwszego zaboru austriackiego do 1809 roku, a następnie w okresie przynależności miasta do Księstwa Warszawskiego, do lat 1815/1816, kiedy powstało i ukonstytuowało się Wolne Miasto Kraków. Gdy w późniejszym czasie, już po zakupieniu w 1864 roku przez miasto Pałacu Wielopolskich na siedzibę swoich władz, związek z Pałacem Larischa nie został przerwany. Ulokowano w nim szereg wydziałów Magistratu i urządzono oficjalną rezydencję mieszkalną dla prezydentów Krakowa (z czego jako pierwszy skorzystał prezydent Juliusz Leo). W 1913 roku gmina wykupiła budynek na własność. Po II wojnie światowej pałac pełnił funkcje biblioteczne, znajdował się tam również urząd stanu cywilnego. Od roku 1997 pozostaje w gestii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

Pałac Larischa u zbiegu ul. Brackiej i pl. Wszystkich Świętych na zdjęciu wykonanym w 1930 roku.
Wcześniej, gdy urzędowały tam władze miejskie, bryła pałacu nie posiadała drugiego piętra, które zostało dobudowane zaraz
po ich wyprowadzeniu się w 1815 roku. Kolejna przebudowa miała miejsce po wielkim pożarze Krakowa w 1850 roku.
Pałac Larischa u zbiegu ul. Brackiej i pl. Wszystkich Świętych na zdjęciu wykonanym w 1930 roku. Wcześniej, gdy urzędowały tam władze miejskie, bryła pałacu nie posiadała drugiego piętra, które zostało dobudowane zaraz po ich wyprowadzeniu się w 1815 roku. Kolejna przebudowa miała miejsce po wielkim pożarze Krakowa w 1850 roku.

 

 

W DAWNYM KOLEGIUM JEZUICKIM PRZY UL. GRODZKIEJ

I COLLEGIUM NOWODWORSKIEGO PRZY UL. ŚW. ANNY

W roku 1815 na kongresie wiedeńskim utworzono wydzielone z zaboru austriackiego Wolne, Niepodległe i Ściśle Neutralne Miasto Kraków i Jego Okręg (patrz s. 101). Na siedzibę jego władz wybrano powstały w XVII wieku budynek dawnych szkół jezuickich na Okole, przy ul. Grodzkiej (obecnie nr 52), obok bazyliki św.św. Apostołów Piotra i Pawła (w późniejszym okresie ulokowano tam sądy, od 1971 roku znajduje się w rękach Uniwersytetu Jagiellońskiego jako Collegium Broscianum). W latach 1815/1816–1846 urzędował tam Senat Wolnego Miasta Krakowa oraz znajdowała się kancelaria Zgromadzenia Reprezentantów. W budynku nie było jednak warunków do odbywania corocznych sesji Zgromadzenia, stąd salą posiedzeń parlamentarnych stała się aula („amfiteatr szkolny”) Collegium Nowodworskiego przy ul. św. Anny (obecnie nr 12), gdzie mieściło się w latach 1818–1898 Gimnazjum Św. Anny (później pod nazwą Nowodworskiego) – odbyły się tam wszystkie sesje Zgromadzenia Reprezentantów.

 

 

Siedziba

Na akwareli z 1871 roku nieznanego autora widok dawnego kolegium jezuickiego przy ul. Grodzkiej 52, w latach 1815/1816–1846 siedziby
władz Wolnego Miasta Krakowa. W drugiej połowie XIX wieku dobudowano skrzydło od ul. Grodzkiej, nadając kompleksowi budynków
znany obecnie kształt. Z prawej strony widoczna północna elewacja bazyliki św.św. Apostołów Piotra i Pawła.
Na akwareli z 1871 roku nieznanego autora widok dawnego kolegium jezuickiego przy ul. Grodzkiej 52, w latach 1815/1816–1846 siedziby władz Wolnego Miasta Krakowa. W drugiej połowie XIX wieku dobudowano skrzydło od ul. Grodzkiej, nadając kompleksowi budynków znany obecnie kształt. Z prawej strony widoczna północna elewacja bazyliki św.św. Apostołów Piotra i Pawła.

 

 

 

Sala obrad

 

 

U góry na zdjęciach sprzed II wojny światowej widok Collegium Nowodworskiego od strony Plant oraz dziedziniec tego
Collegium – za kolumnadą znajdowała się i nadal znajduje aula. Ta sama aula poniżej na obrazie pędzla Maksymiliana
Cerchy Nadanie konstytucji Wolnemu Miastu Krakowowi – zdarzenie to miało miejsce podczas posiedzenia
Zgromadzenia Reprezentantów 11 września 1818 roku.
U góry na zdjęciach sprzed II wojny światowej widok Collegium Nowodworskiego od strony Plant oraz dziedziniec tego Collegium – za kolumnadą znajdowała się i nadal znajduje aula. Ta sama aula poniżej na obrazie pędzla Maksymiliana Cerchy Nadanie konstytucji Wolnemu Miastu Krakowowi – zdarzenie to miało miejsce podczas posiedzenia Zgromadzenia Reprezentantów 11 września 1818 roku.

 

 

 

 

W PAŁACU WIELOPOLSKICH

PRZY PL. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W połowie XVI wieku hetman Jan Tarnowski wybudował w pobliżu kościoła Wszystkich Świętych (obecnie pl. Wszystkich Świętych 3–4) rezydencję pałacową w stylu renesansowym, ze zwieńczeniem w postaci attyki zamkniętej krenalażem. W roku 1650 pałac przeszedł na ponad 200 lat w ręce rodu Wielopolskich, w roku 1854 hrabia Aleksander wystawił uszkodzony wielkim pożarem Krakowa z 1850 roku budynek na licytację – właścicielem został chirurg Wojciech Kowalski, który po remoncie wydzierżawił pałac na kawiarnię i trakterię oraz zakład wodoleczniczy, a w reprezentacyjnej sali odbywały się bale (w 1831 roku pełniła rolę sali teatralnej, znajdowała się tam również pracownia malarska Piotra Michałowskiego). 26 września 1864 roku Pałac Wielopolskich zakupiła gmina Kraków na siedzibę swoich władz: Rady Miejskiej, prezydenta i Magistratu z jego wydziałami. Budynek zaadaptowano i rozbudowano zgodnie z nowym przeznaczeniem według projektu budowniczego miejskiego Pawła Barańskiego. Zasadniczą rozbudowę przeprowadzono w latach 1906–1913 według projektu architekta Jana Rzymkowskiego; między innymi dobudowano wówczas nowe skrzydło od strony ul. Poselskiej. O przekształceniach sali posiedzeń Rady Miejskiej w Pałacu Wielopolskich niżej, w podpisach do ilustracji.

 

 

Dawny Pałac Wielopolskich: u góry z lewej strony na litografii Jana Nepomucena Głowackiego z ok. 1833 roku, gdy znajdował się
jeszcze w rękach Wielopolskich; z prawej strony pałac na litografii nieznanego autora z 1860 roku, tuż przed zakupem
przez gminę, widoczna nowa fasada po pożarze z 1850 roku oraz dobudowany pawilon kawiarni Wintera.
Dawny Pałac Wielopolskich: u góry z lewej strony na litografii Jana Nepomucena Głowackiego z ok. 1833 roku, gdy znajdował się jeszcze w rękach Wielopolskich; z prawej strony pałac na litografii nieznanego autora z 1860 roku, tuż przed zakupem przez gminę, widoczna nowa fasada po pożarze z 1850 roku oraz dobudowany pawilon kawiarni Wintera.

 

 

 

Na obrazie Klemensa Bąkowskiego Obchody z okazji proklamacji Królestwa Polskiego
pod krakowskim Magistratem w 1916 roku widok pl. Wszystkich Świętych
z fragmentem fasady Pałacu Wielopolskich.
Na obrazie Klemensa Bąkowskiego Obchody z okazji proklamacji Królestwa Polskiego pod krakowskim Magistratem w 1916 roku widok pl. Wszystkich Świętych z fragmentem fasady Pałacu Wielopolskich.

 

 

 

Pałac Wielopolskich na fotografii z 1930 roku.
Pałac Wielopolskich na fotografii z 1930 roku.

Na fotografii z 1939 roku Pałac Wielopolskich; po lewej stronie na narożniku ul. Grodzkiej i pl. Wszystkich Świętych
miejsce po właśnie wyburzonej kamienicy „Pod Lipką” – dopiero w roku 2007 powstanie tu Pawilon Wyspiańskiego,
obiekt wystawienniczy według projektu architekta Krzysztofa Ingardena.
Na fotografii z 1939 roku Pałac Wielopolskich; po lewej stronie na narożniku ul. Grodzkiej i pl. Wszystkich Świętych miejsce po właśnie wyburzonej kamienicy „Pod Lipką” – dopiero w roku 2007 powstanie tu Pawilon Wyspiańskiego, obiekt wystawienniczy według projektu architekta Krzysztofa Ingardena.

 

 

Sala obrad w latach 1867–1913

Sala posiedzeń Rady Miejskiej w Pałacu Wielopolskich w jej pierwotnym kształcie została oddana
do użytku w 1867 roku, choć prace wykończeniowe trwały jeszcze później. Autorem
jej architektonicznego wystroju był prawdopodobnie Filip Pokutyński.
Na fotografii z 1910 roku widoczna użytkowa orientacja sali: centralny punkt
w postaci podestu prezydialnego umiejscowiono na ścianie południowej
z oszklonymi drzwiami, która obecnie oddziela salę od foyer –
w tym kierunku zorientowano również stoły i fotele radców miejskich
(por. też górną fot. na s. 366).
Sala posiedzeń Rady Miejskiej w Pałacu Wielopolskich w jej pierwotnym kształcie została oddana do użytku w 1867 roku, choć prace wykończeniowe trwały jeszcze później. Autorem jej architektonicznego wystroju był prawdopodobnie Filip Pokutyński. Na fotografii z 1910 roku widoczna użytkowa orientacja sali: centralny punkt w postaci podestu prezydialnego umiejscowiono na ścianie południowej z oszklonymi drzwiami, która obecnie oddziela salę od foyer – w tym kierunku zorientowano również stoły i fotele radców miejskich (por. też górną fot. na s. 366).

 

 

Sala obrad w latach 1913–1926

 

Rozbudowę siedziby władz w Pałacu Wielopolskich w latach 1906–1913 połączono
z przekształceniem sali obrad Rady Miejskiej według projektu architekta Jana
Rzymkowskiego. Otwarcie przebudowanej sali z nowym wyposażeniem
nastąpiło 21 stycznia 1913 roku. Na fotografii z tegoż roku widoczna
zmiana orientacji użytkowej sali o 90° – podest prezydialny
usytuowano w połowie zachodniej ściany, od strony
dziedzińca pałacu. W 1926 roku sala spłonęła doszczętnie
wraz z sufitem i częścią pałacowego dachu
(por. też dolną fot. na s. 366).
Rozbudowę siedziby władz w Pałacu Wielopolskich w latach 1906–1913 połączono z przekształceniem sali obrad Rady Miejskiej według projektu architekta Jana Rzymkowskiego. Otwarcie przebudowanej sali z nowym wyposażeniem nastąpiło 21 stycznia 1913 roku. Na fotografii z tegoż roku widoczna zmiana orientacji użytkowej sali o 90° – podest prezydialny usytuowano w połowie zachodniej ściany, od strony dziedzińca pałacu. W 1926 roku sala spłonęła doszczętnie wraz z sufitem i częścią pałacowego dachu (por. też dolną fot. na s. 366).

 

 

Sala obrad od 1928 roku

 

6 lipca 1928 roku oddano do użytku salę odbudowaną po pożarze z 1926 roku według projektu architektów z Urzędu Budownictwa Miejskiego:
Czesława Boratyńskiego, Edwarda Kreislera i Romana Stadnickiego pod kierunkiem Wacława Nowakowskiego. Dekorację malarską
zaprojektował Jan Bukowski. Salę powiększono, utrzymując wcześniejsze, dokonane przez Jana Rzymkowskiego, rozplanowanie podestu
prezydialnego oraz pulpitów i foteli radców miejskich (od 1933 roku radnych) wzdłuż ścian zachodniej i wschodniej
(por. fot. z poświęcenia odbudowanej sali na s. 367).
6 lipca 1928 roku oddano do użytku salę odbudowaną po pożarze z 1926 roku według projektu architektów z Urzędu Budownictwa Miejskiego: Czesława Boratyńskiego, Edwarda Kreislera i Romana Stadnickiego pod kierunkiem Wacława Nowakowskiego. Dekorację malarską zaprojektował Jan Bukowski. Salę powiększono, utrzymując wcześniejsze, dokonane przez Jana Rzymkowskiego, rozplanowanie podestu prezydialnego oraz pulpitów i foteli radców miejskich (od 1933 roku radnych) wzdłuż ścian zachodniej i wschodniej (por. fot. z poświęcenia odbudowanej sali na s. 367).

 

 

Aktualny widok sali obrad Rady Miejskiej w Pałacu Wielkopolskich, której Rada uchwałą podjętą
7 listopada 2007 r. nadała imię Stanisława WYSPIAŃSKIEGO (nr 2509), radcy miejskiego
zasiadającego w tej sali od roku 1905 do śmierci w roku 1907, w trakcie trwania jego kadencji w Radzie.
Aktualny widok sali obrad Rady Miejskiej w Pałacu Wielkopolskich, której Rada uchwałą podjętą 7 listopada 2007 r. nadała imię Stanisława WYSPIAŃSKIEGO (nr 2509), radcy miejskiego zasiadającego w tej sali od roku 1905 do śmierci w roku 1907, w trakcie trwania jego kadencji w Radzie.

 

 

 

 

 

 

 

U góry tablica umieszczona przed salą obrad Rady Miejskiej po nadaniu jej patronatu Stanisława Wyspiańskiego. Niżej jedna z „tajemnic” tej sali: otóż na odwrotach kilku szuflad ze stołów-pulpitów radych można znaleźć grafiki. To architekt prof. Wiktor ZIN (nr 4760), radny w latach 1973–1976 i 1988–1990, skracał sobie czas podczas posiedzeń – tu cztery przykłady.

 

 

 

 

 

Wybory do Rady Miejskiej w Krakowie 18 grudnia 1938 roku – przedwyborcza akcja agitacyjna na rzecz
listy wyborczej nr 3 Polskiego Bloku Katolickiego i Chrześcijańsko-Narodowego Frontu Samorządowego
(z listy tej uzyskano 23 mandaty w 72-osobowej Radzie).
Wybory do Rady Miejskiej w Krakowie 18 grudnia 1938 roku – przedwyborcza akcja agitacyjna na rzecz listy wyborczej nr 3 Polskiego Bloku Katolickiego i Chrześcijańsko-Narodowego Frontu Samorządowego (z listy tej uzyskano 23 mandaty w 72-osobowej Radzie).

 

 

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności