Dawna wieś po lewej stronie Wisły, obecnie w południowej części miasta Krakowa, około 6 km od jego centrum, przy starym trakcie do Lwowa (dzisiejsza ulica Wielicka), sąsiadująca z Płaszowem (od 1912 roku z Krakowem), Bieżanowem, Rżąką, Piaskami Wielkimi i Wolą Duchacką. W granicach wsi znalazły się Piaski Małe, w połowie XIX wieku utrzymujące pewien stopień odrębności.
W najstarszej znanej wzmiance, pochodzącej z 1367 roku, nazwa wsi została zapisana w brzmieniu Prococzino. W innych dawnych zapiskach w postaciach: Prokocin (1392), Prococzim (1432), Prokoczym (1470), Prokoczin (1523). Nazwa wsi pochodząca od nazwy osobowej „Prokota” (może chodzić o Prokopa, od 1292 roku biskupa krakowskiego).
Początkowo wieś podlegała parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Kazimierzu przy Krakowie, następnie od czasów zaboru parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie. W roku 1917 erygowano parafię pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Prokocimiu. W początkach II Rzeczypospolitej na pieczęciach godło w postaci skrzyżowanych narzędzi pracy: grabi, kosy i cepa.
Nieznana z daty lokacja wsi wytyczyła centrum wzdłuż strugi Drwinka. W XIX wieku odnotowywano nazwy pól i rejonów wsi: Za Lipkami, Zarzecze, Pod Zawsie, Wrzosy, Za Łąkami.
Historycznie wieś była własnością szlachecką. Pierwszymi znanymi właścicielami Prokocimia byli żyjący w drugiej połowie XIV wieku Krystyn z Wyżyc i Mikluszowic, Andrzej z Trzewlina i Jan Ligęza z Bobrku. Na początku drugiej połowy XV wieku wieś nabył rajca i burmistrz Krakowa Stanisław Koczwara, w 1484 roku właścicielem części został rajca i burmistrz Kazimierza Paweł Knotel (Kumthel). W 1500 roku całość wsi znalazła się w rękach rajców i burmistrzów Krakowa: Adama Szwarca, a później Leonarda Fogelwerdera. Od lat 30. XVI wieku Prokocim był już w rękach rodów magnackich: Tęczyńskich, Tarnowskich, Ostrogskich, Zasławskich, Lubomirskich, Sanguszków. Na początku XIX wieku wieś należała do Wodzickich; powstał wówczas zespół dworski z pałacem (dzisiejsza ulica Dygasińskiego), przebudowany przez kolejnego właściciela, Erazma Jerzmanowskiego, zakupiony w 1910 roku wraz z prokocimskim majątkiem przez konwent oo. Augustianów z Krakowa-Kazimierza.
Przed rozbiorami gromada Prokocim należała do powiatu szczyrzyckiego, po roku 1772 znalazła się jako gmina w austriackim cyrkule wielickim, od 1782 roku w cyrkule bocheńskim. Od 1815 roku jako gromada (od 1856 roku gmina) pod zaborem austriackim, w cyrkule bocheńskim. Od 1866 roku wieś mająca status gminy jednostkowej należała do powiatu wielickiego, od 1896 roku do powiatu podgórskiego – stan ten przetrwał do roku 1923, kiedy to Prokocim objęty został powiatem krakowskim. Od 1934 roku nadal miał status gminy jednostkowej, co w przypadku prezentowanych w niniejszym tomie wsi było – obok Woli Duchackiej – wyjątkiem; regułą stały się gminy zbiorowe, wielowioskowe, grupujące gromady.
W roku 1941 znajdujący się w okupacyjnym departamencie i powiecie krakowskim Generalnego Gubernatorstwa Prokocim (liczący wówczas 5,11 km² i 7543 mieszkańców) włączony został do granic Krakowa, do jego IX obwodu administracyjnego, jako XLIX dzielnica katastralna miasta.
Obecnie tereny tej dawnej wsi stanowią część dzielnicy samorządowej XII Bieżanów- -Prokocim.
Ze Słownika geograficznego z lat 1880–1902:
Prokocim, wieś nad Drwiną, leży w okolicy pagórkowatej, urodzajnej. Od północy przecina jej obszar tor kolei Karola Ludwika między stacyami Płaszów-Podgórze a Bierzanowem. W odsłoniętych łomach występuje tu gips i alabaster. Wieś ma 89 domów i 522 mieszkańców rzymsko-katolickich. Na jej obszarze stoi piękny pałacyk.
Dokument wydany w 1482 roku w Krakowie, w którym kanonik krakowski, wikariusz generalny Jakub z Szadka stwierdził, że marszałek nadworny Stanisław i jego brat Jan, dziedzice Dobczyc, Lanckorony i Prokocimia, zobowiązali się do wypłacania czynszu rocznego 16 grzywien z Prokocimia, zapisanego testamentem Stanisława Koczwary, rajcy krakowskiego, na rzecz Klemensa z Górki, kaznodziei polskiego w kaplicy św. Barbary na cmentarzu kościoła Mariackiego w Krakowie, i jego następców – oraz powiększenie zapisu nazwy wsi „Prokocim” (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. perg. 331)Dokument wydany w 1523 roku w Krakowie, w którym król Zygmunt [Stary] zatwierdził roczny czynsz 10 grzywien zapisany wikariuszowi katedralnemu krakowskiemu Janowi Ossiekowi przez Mikołaja Kosseckiego z Kosocic i jego żonę Annę w zamian za wypożyczenie 400 złotych ubezpieczonych na dobrach Prokocim i Piaski – oraz powiększenie zapisu nazwy wsi „Prokocim” (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. perg. 461)Dokument wydany w 1532 roku w Krakowie, mocą którego król Zygmunt [Stary] zatwierdził akt sprzedaży, w którym Barbara z Tęczyna, wdowa po Piotrze z Nowego Miasta, Dorota z Tęczyna, wdowa po Prokopie Ossolińskim, chorążym lubelskim, oraz Jan, Stanisław, Sebastian i Zawisza z Mielca, bracia rodzeni, imieniem swoim i nieletniego brata ich Waleriana sprzedali Prokocim i Piaski w ziemi krakowskiej za 2500 złotych Janowi z Tarnowa, wojewodzie ruskiemu – oraz powiększenie zapisu nazwy wsi „Prokocim” (Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, sygn. perg. BO nr 2938)(1926) Odcisk pieczęci urzędowej Prokocimia z 1926 roku oraz pochodzący z 1918 roku odcisk pieczęci zakonu oo. Augustianów w Kazimierzu, okresowych właścicieli części wsi Prokocim (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. PUZKr 56, nlb.; sygn. Aug. 124, s. 341)(1918) Odcisk pieczęci urzędowej Prokocimia z 1926 roku oraz pochodzący z 1918 roku odcisk pieczęci zakonu oo. Augustianów w Kazimierzu, okresowych właścicieli części wsi Prokocim (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. PUZKr 56, nlb.; sygn. Aug. 124, s. 341)