A+ A A-
Tom:
strona:

Powierzchnia miasta, zasada podziału terytorialnego i jego jednostki

Cztery kolejne podziały terytorialne miasta, obowiązujące w latach 1855–1937, były jednorodne, znajdowały swoje korzenie w pierwszym, wprowadzonym w 1855 r. podziale na 3 obwody. Podziały wprowadzone w latach 1910 (na 4 obwody) i 1915 (na 5 obwodów) były tylko zmianami ilościowymi dyktowanymi ewolucją powierzchni miasta. Natomiast podział miasta z roku 1928 (na 9 obwodów) był z kolei wynikiem prostego podziału jednego z poprzednio wprowadzonych obwodów.

  Symbolem tej jednorodności niech będzie pierwotny trzon wszystkich 4 podziałów, w postaci Obwodów I, II i III – w zasadzie bez zmienionych granic, w takim samym kształcie od roku 1855 do roku 1937.

  Nowy podział terytorialny miasta wprowadzony z dniem 1 stycznia 1938 r., obejmujący 6 jednostek podziału – obwodów, nie był wynikiem zmiany powierzchni miasta, którego obszar nadal wynosił 49,5 km² (w roku 1938 miasto liczyło ok. 251 000 mieszkańców). Nie nawiązywał także do 4 podziałów poprzednich, o których wspomniano wyżej. Był wynikiem nowego, świeżego spojrzenia na powierzchnię miasta. Kierunek wewnętrznego podziału tej powierzchni na dzielnice – obwody nie był obciążony przeszłością, lecz zgodny z racjonalnymi kryteriami. U podstaw takiego spojrzenia legła zapewne wdrażana od 1934 r. reorganizacja władz miejskich, zgodnie z postanowieniami przywoływanej wyżej „ustawy scaleniowej”. W roku 1936 Zarząd Miejski przesądził, że w nowym modelu zarządzania miastem istotniejszą niż do tej pory rolę mają odgrywać zlokalizowane w dzielnicach – obwodach urzędy szczebla dzielnicowego. Dotychczasowe komisariaty obwodowe postanowiono przekształcić w miejskie urzędy obwodowe wyposażone w szerszy zakres działania i uprawnienia. Uznano, że dla tej koncepcji podział miasta na dotychczasowych 9 obwodów stanowi zbyt daleko idące rozdrobnienie; przyjęto, iż podział na 6 jednostek będzie optymalny. Poniżej jednostki tego podziału z powierzchniami opisanymi poprzez dzielnice katastralne (szczegółowy przebieg granic podano niżej, w podrozdz. Varia).

 

Dzielnice administracyjne – obwody Dzielnice katastralne
Obwód I Dz. kat. I Śródmieście
Dz. kat. II Wawel
Dz. kat. VI Wesoła (cz.)
Obwód II Dz. kat. VII Stradom
Dz. kat. VIII Kazimierz
Obwód III Dz. kat. III Nowy Świat
Dz. kat. IV Piasek
Dz. kat. XII Półwsie Zwierzynieckie
Dz. kat. XIII Zwierzyniec
Dz. kat. XIV Czarna Wieś
Obwód IV Dz. kat. V Kleparz
Dz. kat. XV Nowa Wieś
Dz. kat. XVI Łobzów
Dz. kat. XVII Krowodrza
Dz. kat. XVIII Warszawskie
Obwód V Dz. kat. VI Wesoła (cz.)
Dz. kat. XIX Grzegórzki
Dz. kat. XX Dąbie
Obwód VI Dz. kat. IX Ludwinów
Dz. kat. X Zakrzówek
Dz. kat. XI Dębniki
Dz. kat. XXI Płaszów
Dz. kat. XXII Podgórze

 

  Zwraca uwagę, że po raz pierwszy od roku 1816 stare miasto w obrębie Plant nie zostało podzielone między różne dzielnice – obwody, lecz ponownie stało się dzielnicową całością, co więcej, wzmocnioną terenem przyległym (w tym przypadku częścią terenu dzielnicy katastralnej Wesoła) – i tak już co do zasady pozostanie do czasów nam współczesnych. Podobnie na trwałe już Wawel powrócił do dzielnicy – obwodu śródmiejskiego; zerwano z długo trwającym, sztucznym połączeniem Zamku w jeden obwód ze Stradomiem i Kazimierzem. Zadecydowano też, że cała część miasta po prawej stronie Wisły będzie stanowiła jedną dzielnicę – obwód. Wyraźnie w tej siatce podziału utworzyły się dwie dzielnice – obwody „wewnętrzne”, a to I ze Śródmieściem, Wawelem i częścią Wesołej oraz II z Kazimierzem i Stradomiem. Pozostałe cztery dzielnice – obwody, od III do VI, stały się „zewnętrznymi”, przylegającymi do granic miasta. Dla tych właśnie dzielnic – obwodów, powierzchniowo o wiele większych od tych „wewnętrznych”, ustanowiono obszary ekspozyturalne ze zlokalizowanymi w nich ekspozyturami właściwego miejskiego urzędu obwodowego. Obrazuje to poniższe zestawienie:

 

Obwód Obszary obwodów dla ekspozytur miejskich urzędów obwodowych Dzielnice katastralne
Obwód III Obszar Ekspozytury Miejskiego Urzędu Obwodowego III Dz. kat. XII Półwsie Zwierzynieckie; Dz. kat. XIII Zwierzyniec
Obwód IV Obszar Ekspozytury Miejskiego Urzędu Obwodowego IV Dz. kat. XV Nowa Wieś; Dz. kat. XVI Łobzów
Obwód V Obszar Ekspozytury Miejskiego Urzędu Obwodowego V Dz. kat. XIX Grzegórzki; Dz. kat. XX Dąbie
Obwód VI Obszar Ekspozytury Miejskiego Urzędu Obwodowego VI Dz. kat. X Zakrzówek; Dz. kat. XI Dębniki
Obszar Ekspozytury Miejskiego Urzędu Obwodowego VI Dz. kat. XXI Płaszów

 

 

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności