Nowy podział terytorialny miasta był efektem ostatniego etapu tworzenia Wielkiego Krakowa, którym było przyłączenie do jego granic terenów tracącego samodzielność byłego miasta Podgórza. Następowało to na mocy przyjętej przez Sejm Krajowy we Lwowie 26 lutego 1914 r. ustawy w przedmiocie połączenia król. woln. miasta Podgórza z stoł. król. miastem Krakowem, wyłączeniu tegoż miasta z okręgu Rady powiatowej Wielickiej, oraz w przedmiocie zmiany […] statutu stoł. król. miasta Krakowa (DzUiRK 1915, nr 15, s. 27–37). Termin wejścia w życie tej ustawy został odrębnie określony przez c.k. galicyjskie Namiestnictwo na dzień 1 lipca 1915 r. (DzUiRK 1915, nr 31, s. 56). Z kolei rozporządzeniem L. 993/915 prezydenta miasta z 30 czerwca 1915 r. w sprawie organizacji Komisariatu Obwodu V dla dzielnic Podgórza, Płaszowa i Ludwinowa (DzRMK 1915, nr 6, s. 59–60) dokonano zmiany podziału administracyjnego miasta z dorozumianą mocą od prawomocnego spełnienia się faktu poszerzenia granic miasta o tereny podgórskie, czyli od wspomnianego wyżej dnia 1 lipca 1915 r.
Podział miasta na 5 obwodów zniesiony został rozporządzeniem prezydenta miasta z 3 września 1928 r. w sprawie nowego oznaczenia Komisarjatów Obwodowych (DzRMK 1928, nr 9, s. 365), które wchodziło w życie 7 dni od jego ogłoszenia. Ponieważ ogłoszenie to nastąpiło 30 września 1928 r., nowa regulacja wchodziła w życie z dniem 7 października tegoż roku, a tym samym moc obowiązująca dotychczasowej regulacji wygasała 6 października.
Wcześniej podnoszono już, że z dzisiejszej perspektywy należy mieć zastrzeżenia do stosowanej wówczas techniki legislacyjnej przy podziale miasta na obwody. Była to technika, którą kolokwialnie nazwać można „na skróty” – zamiast uprzednio podzielić miasto na obwody, określając ich powierzchnię, od razu ustanawiano zwierzchność w nowych obwodach (de iure nieistniejących), ustalając ich właściwość terytorialną i w ten oto sposób dokonując dorozumianego nowego podziału wewnętrznego miasta. Akt nowego podziału miasta na obwody zawierał się zatem w akcie kreującym zwierzchnictwo w obwodach.