Nowy podział wewnętrzny miasta powstał w wyniku ustanowienia kolejnej, jedenastej jednostki terytorialnej (dzielnicy administracyjnej) w granicach miasta. Powstała ona na terenach przyłączonych do Krakowa od jego wschodniej strony, gdzie powstał kombinat metalurgiczny i wielkie osiedle, czy też zespół osiedli, pod nazwą „Nowa Huta”. Dzielnica ta ustrojowo mia- ła inny charakter niż nadal funkcjonujących 10 obwodów, ale dla samego podziału terytorialnego miasta nie miało to znaczenia (jednostki podziału nie muszą być jednorodne ustrojowo, istotny jest aspekt przestrzenny i ogólny charakter podziału). Jednostkę tę powołano uchwałą nr 205 Rady Ministrów z 17 marca 1951 r. w sprawie utworzenia dzielnicy Nowa Huta w Krakowie (M.P. 1951, nr A-43, poz. 544). Regulacja ta zgodnie z jej § 9 wchodziła w życie z dniem ogłoszenia, co nastąpiło 26 maja 1951 r.
Tu uwaga dodatkowa odnośnie do terminu wejścia w życie nowego, obejmującego Dzielnicę Nowa Huta, podziału miasta. Otóż termin ten wobec zapisu przywołanego wyżej § 9 uchwały nr 205 Rady Ministrów w zestawieniu z datą wydania podaną na winiecie Monitora Polskiego nr A-43, w którym uchwałę tę opublikowano, jest jednoznaczny – to 26 maja 1951 r. Ale oprócz tej strony formalnej wcześniej, 31 marca 1951 r., odbyła się pierwsza sesja Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta. Jeżeli więc miała miejsce sesja dzielnicowa, to musiała istnieć dzielnica jako jednostka podziału terytorialnego miasta, a z kolei jeżeli taka dzielnica zaistniała, to oznaczałoby to jednocześnie wprowadzenie nowego podziału terytorialnego miasta jeszcze przed tą inauguracyjną sesją albo przynajmniej w jej dniu, tj. 31 marca 1951 r. Jedyne nasuwające się wytłumaczenie tej kolizji między stanami prawnym a faktycznym związane jest z datą podjęcia przez Radę Ministrów przywoływanej tu uchwały nr 205. Podjęto ją 17 marca 1951 r., a opublikowano dopiero po ponad dwóch miesiącach, 26 maja. Wydaje się wprawdzie, że uchwała ta wchodziła w życie z dniem jej opublikowania, jednak dla podjęcia działań faktycznych uznano za wystarczające samo jej uchwalenie 17 marca, bez oczekiwania na formalną publikację. Nie było to zgodne z prawem i jako takie nie może być w tym tomie podstawą dla datowania zaistnienia piętnastego podziału terytorialnego miasta. Przyjmuje się tu zatem datę prawno- formalną 26 maja 1951 r., czyniąc zastrzeżenie, że faktycznie podział ten zaistniał co najmniej już 31 marca 1951 r., czyli przed jego formalnym wejściem w życie.
Siatka podziału terytorialnego miasta obejmowała teraz 11 jednostek, w tym 10 pod nazwą „obwód” i 1 pod nazwą „dzielnica”. Powstanie Dzielnicy Nowa Huta było zwiastunem i wyprzedzeniem zmiany podziału miasta na 6 dzielnic. Nastąpiło to z chwilą powołania kolejnych 5 dzielnic wraz z istniejącą już Dzielnicą Nowa Huta pokrywających obszar całego miasta. Podstawą tego nowego podziału stała się uchwała nr 33/IV/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie z 6 października 1954 r. w sprawie podziału miasta Krakowa na dzielnice (DUWRNwK 1954, nr 11, poz. 51). Zgodnie z § 2 tej uchwały wchodziła ona w życie z dniem ogłoszenia, czyli 29 listopada 1954 r. Zatem podział miasta na 10 obwodów i 1 dzielnicę wygasł 28 listopada 1954 r.