Ze świata symboli miejskich, dotyczących całego miasta Krakowa, przechodzimy w obszar insygniów najwyższych władz miejskich, zatem związanych z radą miejską i radnymi oraz piastunami władzy wykonawczej (burmistrzami, prezydentami i innymi organami na przestrzeni dziejów im równoważnymi).
Na czoło wysuwamy tu pieczęcie radzieckie ze względu na ich najstarszy rodowód (por. rozdział o pieczęciach miasta). Czego wymagamy od pieczęci, aby była ona insygnium rady miejskiej, czyli aby móc nazywać ją radziecką? Odpowiedź jest jednoznaczna: tego, aby napis w jej otoku wyraźnie podawał, że jest to pieczęć rady. To nie wyklucza posługiwania się przez radę innym rodzajem pieczęci, a mianowicie pieczęcią miasta jako całości (tj. z nazwą miasta w otoku) – ale wówczas organ ten jest tylko jej uprawnionym dysponentem.
Niezależnie od tego, co powiedziano wyżej, najstarsza krakowska pieczęć radziecka była równocześnie pieczęcią miasta. Mowa o znanej nam już pieczęci (zob. il. 002, il. 052–057 oraz il. 347) powstałej po upadku w 1312 r. wójtostwa i nadaniu radzie głównej pozycji wśród władz miasta. W jej otoku widnieje napis, że jest to wspólna pieczęć rajców (czyli pieczęć rady) i mieszczaństwa krakowskiego (czyli pieczęć miasta).
Następne pieczęcie okresu staropolskiego nie mają już w otoku wskazania, że należą do rady miejskiej. Organ ten nie ma własnego pieczętnego insygnium, ale posługuje się symbolem miasta w postaci jego pieczęci (zob. il. 058–071).
Po reformach Sejmu Czteroletniego w latach 1792–1794 funkcjonował odpowiednik rady miejskiej w postaci Zgromadzenia Miejscowego, natomiast na mocy ustaw sejmu grodzieńskiego w latach 1794–1802 działał odpowiednik tego organu pod nazwą Deputacja Miejska. Nie zachowały się pieczęcie tych ciał uchwałodawczych (o ile takowe w ogóle istniały). Nie dotarto również do pieczęci Rady Municypalnej powołanej w okresie przynależności do Księstwa Warszawskiego, funkcjonującej w latach 1813–1815. Dysponujemy
natomiast pieczęcią kolejnego organu uchwałodawczego równorzędnego radzie miasta, to jest Zgromadzenia Reprezentantów Wolnego Miasta Krakowa – powołanego w 1816 r., a rozwiązanego w roku 1844, na dwa lata przed upadkiem Wolnego Miasta Krakowa, państwa- -miasta zwanego też Rzecząpospolitą Krakowską (zob. il. 348).
W 1848 r. na krakowską scenę powróciła rada miejska w postaci Tymczasowej Rady Miejskiej m. Krakowa. Wprawdzie uległa ona rozwiązaniu w 1853 r., ale stąd już krok do roku 1866, czyli powstania w ramach autonomii galicyjskiej samorządu, który jest nam znany w postaci, która co do zasady przetrwała, choć z przerwami, do naszych czasów – samorządu z Radą Miejską na czele. Zachowały się pieczęcie Rady Miejskiej spod zaboru, z roku 1848 oraz z lat autonomicznych od 1866 r., jak też z okresu II Rzeczypospolitej (zresztą tych samych tłoków pieczętnych, co w okresie autonomii, używano nadal po odzyskaniu niepodległości) (zob. il. 349–358).
W latach powojennych, po przemianie ustrojowej, rzeczywisty samorząd uległ likwidacji (ostatecznie w roku 1950), a w Polsce Ludowej – datowanej na lata 1945–1990 – rolę lokalnych reprezentacji miały pełnić rady narodowe. W Krakowie odpowiednikami (przy całej różnicy ustrojowej) dawnej samorządowej Rady Miejskiej były organa uchwałodawcze występujące kolejno pod nazwami: w latach 1945–1957 – Miejska Rada Narodowa w Krakowie, w latach 1957–1964 – Rada Narodowa w m. Krakowie, w latach 1964–1975 – Rada Narodowa m. Krakowa i w latach 1975–1990 – Rada Narodowa Miasta Krakowa. Posługiwano się wówczas pieczęciami Rady Narodowej, czyli radzieckimi, ale nie z herbem miasta w polu, ale z godłem państwowym, jako że ciała te nie były lokalnym samorządem, lecz usytuowane zostały w systemie organów władzy państwowej. Podajemy tu przykłady tych pieczęci. Na marginesie: niezbyt rygorystycznie przestrzegano w napisach na otokach prawidłowego nazewnictwa rady narodowej, używano pieczęci także wtedy, gdy nomenklaturowo były już zdezaktualizowane (zob. il. 361–362).
W 1990 r. powrócił rzeczywisty samorząd, powróciły też pieczęcie Rady Miasta Krakowa. Prezentujemy tutaj mające moc aż do dziś pieczęcie radzieckie do tuszu i laku oraz pieczęć „suchą”, czyli do tłoczenia bezpośrednio na podłożu (zob. il. 363–368).
Dodajmy, że w dyspozycji przewodniczącego Rady Miasta Krakowa działającego w imieniu Rady pozostaje inny rodzaj pieczęci, mianowicie jeden z oficjalnych symboli Krakowa, jakim jest pieczęć miasta z jego tradycyjną nazwą w otoku (zob. il. 074–076).