Rzecz związana z insygniami przewodniczącego rady miejskiej w postaci odznaki i łańcucha nie dotyczy okresu staropolskiego – wówczas radzie przewodniczyli burmistrzowie, wyposażeni w swoje burmistrzowskie insygnia, o których mowa w innym miejscu. Z kolei w okresie autonomii galicyjskiej i II Rzeczypospolitej radzie miejskiej przewodniczyli kolejni prezydenci miasta – w tej „unii personalnej” na pierwszy plan wysuwała się nie funkcja przewodniczącego rady, lecz urząd prezydencki. Nie wnikając w szczegóły, można stwierdzić, że w Polsce Ludowej klarowne rozdzielenie funkcji przewodniczącego rady narodowej i urzędu prezydenckiego nastąpiło w roku 1973.
Pierwsze stwierdzone insygnium przewodniczącego rady związane było z systemem rad narodowych i wprowadzono je nie lokalnie w Krakowie, lecz w skali ogólnopaństwowej. Uchwałą Rady Państwa z 6 marca 1980 r. w sprawach ustanowienia Odznaki Radnego oraz Insygnium Przewodniczącego Rady Narodowej (M.P. z 1980 r., Nr 8, poz. 34) wprowadzono stosowną odznakę i ustalono jej wzór, nieznacznie skorygowany przez Radę Państwa w 1988 r. (zob. il. 383). Odznaka ta była stosowana także w Krakowie: w wersji przyjętej dla wojewódzkich rad narodowych, jako że Kraków był wówczas województwem miejskim, a Rada Narodowa miała w związku z tym uprawnienia rady szczebla wojewódzkiego (zob. il. 384).
Insygnium przewodniczącego Rady Miasta Krakowa w postaci łańcucha powstało w 2010 r., przekazane zostało Radzie i jej przewodniczącemu przez fundatora, Krakowską Kongregację Kupiecką, podczas sesji Rady 2 czerwca tegoż roku. Projekt łańcucha powstał zespołowo: stronę historyczno-heraldyczną opracowali prof. Zenon Piech i prof. Wojciech Drelicharz, graficzną – dr hab. Barbara Widłak. Łańcuch wykonała pracownia złotnicza Janusza Kowalskiego (wieloletniego prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie).
Centralne ogniwo łańcucha stanowi herb Krakowa według wzoru wprowadzonego przez Radę Miasta Krakowa w roku 2002 (zob. il. 038). Po obu bokach herbu umieszczono po dwa ogniwa z jednolitym wizerunkiem orła stylizowanego na orła jagiellońskiego. Pozostałe ogniwa prezentują także jednolity motyw dwóch skrzyżowanych kluczy – są to symboliczne klucze do bram miasta (korzystamy tu z wykładni autorskiej udzielonej przez prof. Zenona Piecha).
Sama idea stworzenia łańcucha była związana z propozycją nadania honorowego obywatelstwa prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Przyjęto, że reprezentanci władz miasta w osobach prezydenta miasta i przewodniczącego Rady Miasta powinni podczas takiej uroczystości wystąpić każdy ze stosownym insygnium. Przystąpiono zatem intensywnie do prac. Ale jednocześnie trwały polityczne i społeczne kontrowersje wokół samego nadania honorowego obywatelstwa. I tak na sesji rady 17 marca 2010 r. odczytano list, w którym zainteresowany Lech Kaczyński wycofał swoją zgodę na przyjęcie tego tytułu, pisząc do krakowskich radnych: Pragnę Państwu podziękować za ten jedyny w swoim rodzaju wyraz uznania. Jednak ze względu na zaistniałą wokół tego wydarzenia atmosferę napięcia i nieporozumień czuję się w obowiązku prosić o zaniechanie tego projektu.
Zaczyn stał się nieaktualny, ale insygnium powstało i łańcuch służy Radzie i jej kolejnym przewodniczącym, na trwałe wpisując się w obszar krakowskiej symboliki samorządowej.