Staropolski podział Krakowa na 4 kwartały w wyniku ustaw Sejmu Czteroletniego zastąpiony został w 1792 r. podziałem na 4 cyrkuły. Po krótkim okresie obowiązywania cyrkuły te zostały zniesione mocą postanowień obalającej dorobek Sejmu Czteroletniego konfederacji targowickiej i jej lokalnej emanacji w postaci konfederacji województwa krakowskiego. Przywrócono wówczas, z mocą od 12 września 1792 r., dawny podział miasta na 4 kwartały – podział ten, zarówno dla okresu staropolskiego, jak i okresu targowickiego, omówiony został w ramach opisu etapu pierwszego podziałów terytorialnych Krakowa. Tutaj dochodzimy do zastąpienia przywróconego przez targowiczan podziału miasta na 4 kwartały podziałem nowym, wprowadzonym 4 marca 1794 r. w oparciu o ustawy sejmu grodzieńskiego.
Targowica działająca pod skrzydłem Imperium Rosyjskiego zniweczyła dorobek Sejmu Czteroletniego i przekreśliła próby reformowania upadającej Rzeczypospolitej. W styczniu 1793 r. mocą traktatów rosyjsko-pruskich nastąpił drugi rozbiór Rzeczypospolitej; dla zatwierdzenia tego stanu rzeczy caryca Katarzyna II w czerwcu 1793 r. zwołała do Grodna sejm, nazwany od miejsca obrad sejmem grodzieńskim. Sejm ten zatwierdził cesję ziem na rzecz Rosji i Prus oraz zajął się ustanawianiem nowych podstaw ustrojowych negujących idee i reformy Sejmu Czteroletniego.
W wyniku wprowadzonej ustawą sejmu grodzieńskiego nowej regulacji ustawowej dla miast Rzeczypospolitej w marcu 1794 r. Kraków podzielony został na 3 wydziały, co przetrwało zaledwie do kwietnia tegoż roku, gdy naczelnik powstania Tadeusz Kościuszko przywrócił regulacje ustrojowe oparte o ustawy Sejmu Czteroletniego, w tym podział miasta na 4 cyrkuły. Upadek powstania i wkroczenie do miasta okupacyjnych wojsk pruskich skutkowały przywróceniem od czerwca 1794 r. podziału na 3 wydziały mającego podstawy w ustawie sejmu grodzieńskiego. Podział ten przetrwał do roku 1802, kiedy to już pod zaborem austriackim zmodyfikowano ustrój władz miejskich, a przyłączenie Kazimierza do Krakowa wymogło skorygowanie podziału terytorialnego miasta.